Слово не горобець... Може й не вилетіти

  • понеділок, 15 травня 2017 р.

    УВАГА! Військкомати почали підготовку призову офіцерів запасу, які закінчили військові кафедри: хто має право на відстрочку

    Як відомо, на початку року Генеральний штаб ЗСУ анонсував запровадження призову офіцерів запасу віком до 43 років, які закінчили військові кафедри, на військову службу за призовом терміном на 18 місяців.

    Відповідний призов передбачений пунктом 5 статті 11 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» та проводиться за наказом Міністра оборони України у разі потреби. Крім того до законодавства були внесені зміни щодо гарантування призваним офіцерам збереження місця роботи, посади і середнього заробітку.Повідомляє ukrmilitary.com

    Почати таки призови планували вже в лютому та надалі проводити щоквартально. Причому передбачалося комплектування в першу чергу посад у бойових частинах, в тому числі із залученням призваних офіцерів для виконання бойових завдань у зоні антитерористичної операції.
    — Нам необхідно систематизувати дані про офіцерів запасу, здатних проходити військову службу. Зокрема, це стосується людей, які не служили, але мають вищу освіту та отримали військові звання офіцерів запасу. Щорічно такі офіцерські звання отримують 9-10 тисяч осіб. Це потужний ресурс, який повинен ефективно використовуватися, — зазначив генерал армії України Віктор Муженко.
    Інформація про призови офіцерів запасу на «строкову службу» відразу викликала широкий суспільний резонанс і.. риторика Генерального штабу відразу змінилася. Заступник начальника Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України полковник Марк Андрусяк, який до цього анонсував призов, зробив вже іншу заяву, про те, що остаточне рішення про призов ще не прийнято, а призваних офіцерів в зону АТО не направлятимуть:
    — На сьогодні остаточного рішення щодо проведення призову цієї категорії громадян немає. Генеральний штаб готовий до проведення такого призову, але остаточне рішення буде прийнято після того, як ми побачимо показники звільнення громадян, які набувають право на звільнення за цим законом, і врахуємо прогнозовані показники прийняття на військову службу за контрактом у добровільному порядку. Тоді можна буде робити висновки і приймати відповідні рішення, — сказав полковник Марк Андрусяк
    Але, не зважаючи тривалу паузу в цьому питані, Генеральний штаб насправді не відмовився від плану призвати цієї категорії офіцерів, які перебувають на обліку військовозобов’язаних у військових комісаріатах та мають відповідні зобов’язання перед державою.
    Як прокоментували для Ukrainian Military Pages, представники одного з обласних військових комісаріатів, не зважаючи на те, що Міністерством оборони ще не виданий наказ безпосередньо на призов, до військових комісаріатів вже доведено розпорядження Генерального штабу про проведення підготовчих заходів з метою призову офіцерів запасу, в тому числі медичних комісій, а також орієнтовне планове завдання.
    Станом на сьогодні, районні та міські військові комісаріати на підставі цього розпорядження почали виклик офіцерів запасу віком до 43 років, які закінчили військові кафедри та не проходили військової служби, для проходження медичних комісій і оформлення документів.
    Порядок призову, а також подальшої служби офіцерами призваними на «строкову службу» регламентується розділом Х Інструкції, що затверджена наказом МОУ від 10.04.2009 № 170, що видана у розвиток Положення про проходження військової служби громадянами України (указ Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008).
    Як зазначає пункт 10.1. Інструкції:
    Громадяни України віком до 43 років, які пройшли повний курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу, склали встановлені іспити, мають вищу освіту за освітнім ступенем не нижче бакалавра та яким присвоєно відповідне первинне військове звання офіцера запасу, відповідно до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» у разі потреби наказом Міністра оборони України можуть бути призвані на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

    У разі неявки офіцера запасу без поважних причин за викликом військового комісаріату він несе відповідальність у порядку, встановленому законом.

    Під час проходження військової служби вони виконують обов’язки і користуються правами, пільгами і видами забезпечення, передбаченими для осіб офіцерського складу, які проходять військову службу за контрактом.
    Призову не підлягають офіцери запасу, які проходили військову службу.
    Від призову на військову службу осіб офіцерського складу в мирний час звільняються громадяни України:
    які визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби в мирний час;
    які до дня початку військової служби досягли 43-річного віку;


    які виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом двох контрактів;
    батько або мати, рідний брат або сестра яких загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних;


    які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;


    які були засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, у тому числі із звільненням від відбування покарання.

    Також, офіцерам може надаватися відстрочка від призову на військову службу, за рішенням атестаційної комісії обласного військового комісаріату, на підставах, визначених статтею 17 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», за сімейними обставинами, станом здоров’я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності:
    Відстрочка від призову на строкову військову службу за сімейними обставинами за їх бажанням надається призовникам (офіцерам запасу, що підлягають призову), які мають:
    непрацездатних батька і матір чи одинокого непрацездатного батька (одиноку непрацездатну матір) або непрацездатних осіб, під опікою, піклуванням чи на утриманні яких перебував призовник, або осіб, над якими призовник здійснює опіку чи піклування, якщо вони не мають інших працездатних осіб – громадян України, зобов’язаних відповідно до законодавства їх утримувати. 
    Непрацездатність зазначених осіб визначається в порядку, встановленому законодавством;

    неповнолітніх рідних (повнорідних чи неповнорідних) братів і сестер або непрацездатних рідних (повнорідних чи неповнорідних) братів і сестер незалежно від їх віку, якщо вони не мають інших працездатних осіб, крім призовника, зобов’язаних відповідно до законодавства їх утримувати;


    одинокого батька або одиноку матір, у яких на утриманні перебувають двоє чи більше неповнолітніх дітей, до досягнення старшим із них повноліття за умови офіційного працевлаштування призовника;


    дитину віком до трьох років або дитину старшу трьох років, яка виховується без матері у зв’язку з її смертю або за рішенням суду;


    двох і більше дітей;


    дитину-інваліда;


    дружину-інваліда;


    вагітну дружину.


    Відстрочка від призову на строкову військову службу за сімейними обставинами за власним бажанням може надаватися призовнику, який є особою з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

    У разі якщо призову на строкову військову службу підлягають кілька синів одночасно, відстрочка може надаватися одному з них за їх бажанням з урахуванням пропозиції батьків на час проходження строкової військової служби братами, до звільнення в запас одного з них.
    Відстрочка від призову на строкову військову службу за станом здоров’я на строк до одного року надається призовникам, які визнані під час медичного огляду тимчасово непридатними до військової служби.
    Відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти на весь період навчання надається громадянам призовного віку, які навчаються:
    у вищих навчальних закладах з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття наступного вищого освітньо-кваліфікаційного рівня вищої освіти;

    у середніх або вищих духовних навчальних закладах з денною формою навчання;


    в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі з відривом або без відриву від виробництва.


    Право на відстрочку від призову на строкову військову службу для здобуття освіти також мають громадяни України, які в рамках міжнародних договорів України навчаються у навчальних закладах інших держав.

    Відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти надається один раз за період навчання, і громадяни призовного віку, відраховані з навчальних закладів за власним бажанням, за невиконання навчального плану, порушення умов контракту або недисциплінованість втрачають право на відстрочку від призову на строкову військову службу незалежно від їх повторного зарахування до того чи іншого вищого навчального закладу або поновлення у вищому навчальному закладі.
    У разі переведення призовників, які навчаються у вищих навчальних закладах з денною формою навчання, для навчання в інший вищий навчальний заклад із зазначеною формою навчання право на відстрочку від призову на строкову військову службу не втрачається.
    Відстрочка від призову на строкову військову службу для продовження професійної діяльності надається таким громадянам призовного віку:
    педагогічним працівникам з повною вищою освітою, основним місцем роботи яких є загальноосвітні навчальні заклади, за умови повного навантаження на займаній посаді, – на весь період їх роботи за спеціальністю;

    медичним працівникам, за умови повного навантаження на займаній посаді, – на весь період їх роботи за фахом у сільській місцевості;


    священнослужителям, які закінчили вищі або середні духовні навчальні заклади і займають посаду в релігійних організаціях, що діють за статутом (положенням), зареєстрованим у встановленому порядку, – на час виконання обов’язків священнослужителя;


    сільським, селищним, міським головам – на строк виконання ними цих повноважень;
    особам, які мають науковий ступінь кандидата (доктора) наук та працюють на посадах за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей галузі науки, з якої присуджено науковий ступінь, – на весь період їх роботи за цією спеціальністю;


    резервістам – на весь період служби у військовому резерві;


    поліцейським – на весь період їх служби.


    Відстрочка від призову на строкову військову службу надається призовникам, яким повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або стосовно яких кримінальна справа розглядається судом, – до прийняття відповідного рішення.

    Офіцери запасу, яким надано відстрочку від призову на військову службу, зобов’язані щороку до 1 жовтня подавати у районні (міські) військові комісаріати документи, що підтверджують їх право на відстрочку.
    Призвані із запасу особи офіцерського складу, які позитивно атестуються, за наявності потреби Збройних Сил України в офіцерах відповідної військово-облікової спеціальності після закінчення строків служби за їх бажанням можуть продовжити військову службу за контрактом.